Under 2011 har Svensk sjuksköterskeförening samlat in 17 571 kronor till Girl Child Education. Insamlingsresultatet för perioden 2006-2011 är hela 364 213 kronor!
Föreningsstämman uppmanar alla sjuksköterskor att stödja ICN/FNIF:s* projekt: Skolutbildning för föräldralösa flickor.Ett internationellt kollegialt stöd sjuksköterskor emellan!
Hiv/aids är en katastrofal epidemi i Afrika. Sjuksköterskor blir smittade och dör i aids i samma omfattning som befolkningen i övrigt. Det är inte bara en tragedi för familjerna men också för samhället. Flickorna i drabbade familjer tas ofta ur skolan därför att familjen inte klarar av utbildningskostnaden eller för att flickors utbildning inte prioriteras. De får i stället sköta familjen.ICN/FNIFs globala initiativ, "Skolutbildning för föräldralösa flickor" fokuserar på Afrika. Fonden stödjer föräldralösa flickor som är barn till sjuksköterskor. De flesta av dessa flickor är föräldralösa på grund av hiv/aids. Kostnaden för en elev är 200 US-dollar per skolår.
ICN/FNIF:s samarbetar med nationella sjuksköterskeorganisationer i Kenya, Swaziland, Uganda och Zambia som administrerar och kontrollerar projektet nationellt. Utbildningen av flickor bidrar till att minska fattigdom, minska förlossnings- och spädbarnsdödligheten, förbättrar hälsa och nutrition, ökar produktivitet och jämställdhet samt bidrar sannolikt till att nästa generation får utbildning.
Svensk sjuksköterskeförening och Vårdförbundet stödjer aktivt insamlingen som är ett verkligt internationellt kollegialt stöd sjuksköterskor emellan. Föreningsstämman uppmanar alla Sveriges sjuksköterskor att vid bidra ekonomiskt till projektet "Skolutbildning för föräldralösa flickor".
Sätt in ditt bidrag på PG 52137-7 märk talongen "Insamling Girl Child"* ICN International Council of Nurses, FNIF (Florence Nightingale International Foundation)Vi informerar på hemsidan och i Omvårdnadsmagasinet. Vill du veta mer kontakta: